Indukční zdroj
Indukční lampa nebo indukční svítidlo též bezelektrodová lampa je zdroj světla, který pro dodání energie do zářícího media nevyužívá elektrody nebo vodiče, ale bezkontaktní techniku jako třeba elektromagnetické indukce.
V indukční lampě se z elektrické energie vytvoří nejprve energie elektromagnetická, podobná té v mikrovlnné troubě, která pak zahřívá baňku se svítícím médiem. Při dostatečné teplotě pak dojde k excitaci volných elektronů, které při návratu do stabilní polohy emitují světlo (lidskému oku viditelné nebo neviditelné, v závislosti na použitém médiu).
Indukční lampa je díky malému rozdílu příkon/světelný výkon velice efektivní světelný zdroj. Dosahuje až 65% úspory nákladů na svícení. Pro informaci například 400W metalhalogenidovou výbojku o skutečném příkonu 475W, lze nahradit indukční výbojkou o příkonu 212W (CO2 produkované do ovzduší je tedy pouze poloviční oproti konvenčním zdrojům).
Náhradou sodíkového areálového osvětlení za indukční se zlepší světelnětechnické parametry osvětlení. Další výhodou indukčních výbojek je minimalizace nákladů na údržbu a úspora elektrické energie. Navíc s nulovým obsahem rtuti (200W výbojka obsahuje pouze 0,1mg amalgamu rtuti, který se nachází i v zubních plombách) je nejekologičtějším světelným zdrojem. Oproti tomu např. metalhalogenidová výbojka 400W obsahuje přibližně 60mg rtuti.